ASUS V16 V3607VM-I7N56B6T-HM MATTE BLACK GAMING LAPTOP - Image 1
ASUS V16 V3607VM-I7N56B6T-HM MATTE BLACK GAMING LAPTOP - Image 2
ASUS V16 V3607VM-I7N56B6T-HM MATTE BLACK GAMING LAPTOP - Image 3
ASUS V16 V3607VM-I7N56B6T-HM MATTE BLACK GAMING LAPTOP - Image 4
ASUS V16 V3607VM-I7N56B6T-HM MATTE BLACK GAMING LAPTOP - Image 5
ASUS V16 V3607VM-I7N56B6T-HM MATTE BLACK GAMING LAPTOP - Image 6
LAPTOP
ASUS V16 V3607VM-I7N56B6T-HM MATTE BLACK GAMING LAPTOP
Rp 25.449.00017% off
Rp 30.539.000
shippingFast shipping – All over Indonesia
original100% Original Products
PRODUCT DETAIL
ASUS V16 V3607VM-I7N56B6T-HM MATTE BLACK GAMING LAPTOP SPESIFIKASI COLOR Matte Black OPERATING SYSTEM Windows 11 Home - ASUS recommends Windows 11 Pro for business *Windows 11 Home is available only as the Single Language edition in selected markets. Learn more about Windows 11 Home Single language: https://support.microsoft.com/article/eaf060a6-3642-4612-6b75-b34e57a08abf PROCESSOR Intel® Core™ 7 Processor 240H 2.5 GHz (24MB Cache, up to 5.2 GHz, 10 cores, 16 Threads) GRAPHICS NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 Intel® Graphics DISPLAY 16.0-inch, WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio, LED Backlit, Refresh Rate:144Hz, 300nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, (Screen-to-body ratio)89% MEMORY 16GB DDR5-5600 SO-DIMM, the memory speed of the systems vary by CPU SPEC STORAGE 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD EXPANSIONS SLOTS 2x DDR5 SO-DIMM slots 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 I/O PORTS 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support display / power delivery 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x HDMI 2.1 FRL 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in KEYBOARD & TOUCHPAD 1.5mm Key-travel CAMERA 1080p FHD camera With privacy shutter AUDIO SonicMaster Built-in speaker Built-in microphone NETWORK & COMMUNICATION Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) BATTERY 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion POWER SUPPLY Rectangle Conn, 150W AC Adapter, Output: 20V DC, 7.5A, 150W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal WEIGHT 1.95 kg (4.30 lbs) DIMENSIONS 35.70 x 25.07 x 1.80 ~ 2.20 cm (14.06" x 9.87" x 0.71" ~ 0.87") BUILT IN APPS CapCut MyASUS ScreenXpert GlideX MYASUS FEATURES System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Tru2Life Function key lock WiFi SmartConnect TaskFirst Live update AI Noise Canceling MICROSOFT OFFICE Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic MILITARY GRADE US MIL-STD 810H military-grade standard ECOLABELS & COMPLIANCE EPEAT Silver Energy star 8.0 RoHS REACH XBOX GAME PASS Xbox Game Pass for PC_3 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Game Pass for PC. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) SECURITY Trusted Platform Module (Firmware TPM) BIOS setup user password DISCLAIMER This product has only been tested for compatibility with the Windows 11 operating system, and may encounter compatibility issues if Windows 10 or older OS versions are installed. INCLUDED IN THE BOX Backpack * Included accessories vary according to country and territory. Please check with your local ASUS retailer for details.